DOCTOR FOSTER

dr-foster-3-1

 

DOCTOR FOSTER

“Mükemmel aşk hikayesi; o kişiyle tanışmak, ona vurulmak ve o andan itibaren başka kimseye ihtiyaç duymamaktır diyorlar. Ama dünya değişiyor. İnsanlar da öyle. İşin, evin, her şey değişiyor. Sendense tek bir kişiye bağlanman bekleniyor.”  Zaafları olan eş Simon

“Bazen sorun, yaşadığın yerdedir.” Jack

“Oğullar babaya çeker.” Jack

Doktor Gemma(yazılır cemma okunur) Foster’ın hayatının, kocasının atkısında bulduğu uzun ve sarı bir saç teli yüzünden tepetaklak oluşuna tanıklık ederiz 2015 yapımı BBC Dramasında, beş bölüm boyunca. Murphy Kanunlarındaki “Çevreniz ve parasal durumunuz, alışkanlık haline gelen düşüncelerinizin mükemmel bir yansımasıdır.” maddesi gereğince biricik oğulları, komşuları, iş arkadaşları, bir hayatı paylaştıkları ortak evleri ve mesleki saygınlığı Gemma’nın hayatının yüzeyini kaplayan bir tabakadır ve tek bir saç telinin beraberinde yüzeyin altına doğru berbat bir yolculuk yapan kadının tutunabildiğimiz yerlerine tutunup, arada umutsuzca soluk almak için çabalayışını ise yüreğimiz parçalanarak izledikten sonra en nihayet indiği en dip noktadan vahşi bir kurt gibi yüzeye çıkışını izleriz. Tüm bunların yanında doktorumuzun mazlumu oynadığı zamanlar dışında, hiç de öyle saf bir karakter olmadığını anlarız zamanla. Çetin ceviz Gemma durumu kendi lehine çevirmesini çok iyi bilen ve bunu becerebilen, kontrolünü kaybettiği anlardan sonra da süratle toparlanabilen ve hiç pes etmediği gibi, kuyruğu titrettiği anların bile ona artısı olacağını hesaplayarak yaşayan bir kadına evrilir zaman içinde gözlerimizin önünde ve iki seçenek vardır izleyicinin düşüncesinde; Gemma ya hep öyledir de bastırmaktadır sosyal hayatında ya da öyle olmayı öğreniyor zamanla yaşadığı travmanın acısının derecesi ve zekasıyla doğru orantılı olarak. İlk bölümlerde yaptığı iyiliklerin ona döneceğini tahmin etmekle birlikte, saflıkla geliyor başkalarının sorunlarının üstesinden ve evet severim ben devrik cümleler ve bolca da kullanırım canım her istediğinde karşı tarafın beğenilerini hiç düşünmeden. Ve bunu bile bile, yerli yersiz, uluorta anlatmaksa beni kibirli yapar kolaylıkla. Ben bundan da büyük zevk alırım siz bakmayın bana. Biz gene dönelim Gemma’ya.

“Kahretsin
Yine de sakin kalacağım
Artık şafak söküyor
Kaderin eli aheste çekip duvağını
Seni soymak için uzanıyor.
Ne cennette nefrete dönmüş aşk misali bir hınç var
Ne de cehennemde aldatılmış bir kadının öfkesi.”

Kendi ağzından duyduğumuz bu dizelere paralel hareket ediyor bundan sonra Gemma. Hıncını, çektiği acıyı, ikilemlerini, tereddütlerini içine atıyor. Kocasına ilişkisinden haberdar olduğunu açık etmiyor. Unutulmaz akşam yemeğine ve o korkunç yüzleşmeye kadar sadece bir kez kontrolünü kaybediyor. Onda da soğuk su bünyesine iyi geliyor ve kaybetmeyi göze alamadığı saygınlığının, işinin, parasının ve evinin peşine düşüyor bir çırpıda. Ona itibar ve prestij sağlayan işini bunca önemsediğiniyse dizinin son bölümünde idrak edebiliyoruz yazık ki. Burada da yine bir ikilem söz konusu. Gemma ya bu hissini hiç belli etmedi ya da yaşadığı travmanın etkisiyle yuvası yıkılmakta olan bir kadın olarak çok daha fazla sarıldı işine gücüne tutunacak tek dal olarak. Aşağı yukarı dört bölüm boyunca ve birkaç an dışında Gemma’nın dışarıdan nasıl göründüğüne dair ipuçları çok az olsa da, yan karakterler son bölümde döküldüler teker teker. Yanında insanların kendini yetersiz hissettiği kibirli ve herkese yukarıdan bakan kadına duyulan gıpta açığa çıktı nihayet.

Çok acı ama doğru genellemeler var dizide hayata dair. Örneğin bundan beş yıl önce ameliyat edilemez bir tür beyin tümörü olan ve bir sürü boşanma davasına girmiş olan Anwar, evlilik sonrası yaşananları özetliyor bir çırpıda. Onun gözlemlerine göre kadın her zaman evi, eşyayı ve çocukları alıyor. Ama bu hayatta kazandığı anlamına gelmiyor. Çünkü birkaç yıl sonra adam yeni birini buluyor. Yeniden para kazanıyor ve hiç sorumluluk almıyor. Öte yandan kadın mecburen hayatla boğuşup duruyor. Çocuklar, iş derken başka şeye zaman kalmıyor. Peki bunca mücadelenin nedeni nedir diye soruyor insan kendi kendine. Görmüş geçirmiş ve yaş olarak daha kıdemli olan Jack Gemma’ya bazen sorun yaşadığın evdedir, oğlunu al ve buraya gel dediğinde şiddetle karşı çıkıyor Gemma. Neden Simon galip gelsin diyor. Neden evlerini ona ve sevgilisine bıraksın? Mutluluğu, mutluluğunu düşünmez ya da düşünemez olmuş o da çoğumuz gibi, benim gibi, etrafımdaki bir sürü insan gibi. Gemma her şeyi alıyor geriye teker teker ama oğluyla bankta oturup, etraflarındaki çocuklu çiftleri gözlemlerken çok mutlu görünmüyor. Savaşmış, aklıyla ve bileğinin hakkıyla kazanmış mutsuz bir kadın kalmış geriye, durgun ve de yorgun.

Gemma’nın evliliğindeki denge, dengesizlikler üzerine kurulu bir yerde. Kadın işinde ne kadar başarılıysa, kocası bir o kadar yeteneksiz ve tecrübesiz. Gemma gayet iyi kazanırken, Simon’un üzerindeki kıyafetlerden, cep telefonuna kadar hepsini Gemma almış ve de almakta halen daha. Gemma ne kadar olaylara hakim, kontrol sahibi ve cesursa, Simon o derece şaşkın, kontrolsüz ve korkak. Gemma olaylarla yüzleşip, sıkıştığı zamanlarda bile insanların gözlerinin içine bakabiliyorken, Simon kendini kurtarmak için her yalanın ve her yanlışın arkasına sığınıyor usulca. Gemma savaşçı, Simon kaçak ve telaşlı bir korkak. Gemma dürüst davranıyor ve asla yalan söylemiyor, başrolünde oynadığı ve planını bizzat kendisinin yaptığı oyunları var sadece. Simon’sa oyun oynamayı becerebilecek akla ve zekaya sahip değil yazık ki. Ama babasının genlerini taşıyor. Oğullar babaya çeker diyen Jack’i haklı çıkartıyor tıpkı babası gibi davranarak. O da bir zamanlar annesini aldatmış ve bir başka kadın uğruna terk etmiş çünkü. Yaşgünü partisinde yaptığı konuşmada onsuz bir hiç olurdum, başarılı bir doktor, üstelik fena da kazanmıyor derken aslında tüm hislerini özetleyiveriyor en kestirme yoldan tam da herkesin önünde. İnsanın dürüstçe saçmalama hakkını kendinde gören bir kocaya sahip olması çok acı ne yazık ki. Üstüne üstlük tüm yaptıklarını inkar eden bir kocaya. Sevgilisi ve aynı zamanda yirmi üç yaşında olan Kate bile bu hiç büyümemiş adamdan daha mantıklı ve olgun hareket edip konuşabiliyor. Gemma’yla kendince başa çıkabiliyor bu sayede. Bir tek o alttan almıyor karşısındaki cüretkar aklı.

images-161

images-206

Dizi filmde de nihayetinde son sözü hep kadınlar söylüyor. Ama dünyanın medeni bir ülkesinin medeni insan ilişkileri olan medeni bir şehrinde de işler benzer şekilde yürüyormuş görüyoruz esefle. Malzeme insan olunca duyguların önüne geçilemiyor. Erkekler fırsat buldukça aldatmaktan zevk alıyorlar, kadınlar hep yuvayı ayakta tutmaya çalışmak için daha çok çabalayan taraf oluyor ve affediyorlar kolaylıkla, hiç bilmediğin ya da gayet iyi bildiğin komşunun kocasının seninle ilgili müthiş fantezileri olabiliyor öte yandan. Evlilikleri yürütmek çok kolay değil, bir kadının mesleki başarısı çevresindekilerle arasına aşılması güç duvarlar örebiliyor. Neticedeyse aldatılan ve yalnız kalan kadına toplum her halükarda kucak açıyor ama iş kucak açmakla da bitmiyor. Sonrası var daha ve o sonrası bir başka zaman dilimini kapsıyor.

images-179

Gemma şantaj yapmayı iyi biliyor tatlı tatlı. Bu rolde Suranne Jones’sa gerçekten çok başarılı. Düşük bütçeyle, sıradan bir konuyu enteresan bir bakış açısıyla yorumlayarak izleyiciye sunan ve ikinci sezon onayını alan yaratıcısı ve aynı zamanda yazarından, en azından kendi adıma söyleyeyim beklentim çok çok yüksek. Biz kadınlar ne yapacağımızı biliriz de, akıllı kadınlarla yaşayan erkeklere özellikle tavsiye edilir Doctor Foster ve karmaşık özel hayatı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Bir Blog Açın.

Yukarı ↑

Soledad/Hábitat

Madrid y sus Circunstancias

Gendering the Smart City

UK-India network curating safety in the city through community art, digital technologies and participatory mapping

MARJİNAL KAFA

BAŞKA BAKMAK LAZIM DİYENLERE...

haganbey

Diş fırçalamak sosyal bir eylemdir.

ahmetss

A modern business theme

GÜVENLİK KAMERA MONTAJ VE KURULUMU

Ankara Güvenlik Kamera Sistemleri Montaj Kurulum ve Arıza Bakım Servisi

yeni bahar

YENİLİKÇİ KIZLAR

İsmail Firdevsoğlu

Çok Okuyup Az Yazan Orta Gezen - #Çokayog

SaphilopeS

ne güzel blues ne güzel karanlık

aleyna'nın blogu

Profesyonel Çekimler

Ümit Hüseyin ÖZER

Farklı bakış açıları, farklı fikirlere uzanır. Farklı fikirler, gelişim ve bilgiye temel oluşturur. Bilgi ise güçtür.

Sinemass'a Hoşgeldiniz

Sinema,Film,Eleştiri,Öneri

Gezegenim

"ama fırtına olmadan dalgalar büyümez ki!"

BİRİKTİRDİKLERİM

YAŞAM PORTALI

siyahgolge

siyahgolge

Sin Edebiyat

iki aylık şiir ve edebiyat dergisi

Alperen Durak

#alperen #reis #birumutturyaşamak

Sadecilik

Sadeleşerek özgürleşin.

SÖZDÜŞÜM

Sözlerin Gülümsemesi Gülden Belli

İzmir nakliyat

İzmir evden eve nakliyat firmaları arasında en iyi ev taşıma ve ofis taşıma firmasıyız. Atasun evden eve nakliyat firmasıyla sizde izmirde sorunsuz ev taşıyın.

Shu’s World

Sanat,şiir,edebiyat

ZÎZNASE

bilgelik sevgisi...bilgi aşkı

Aksaray Ömür Oto Kurtarma Çekici

aksaray cekici aksaray oto cekici aksaray kurtarici aksaray oto kurtarma aksaray kurtarici oto kurtarici aksaray oto cekici aksaray aksaray çekici

CeylancaHerşey

Dijital Kahve, Reklamcılık, Film ve Edebiyat Hakkında KADINCA

kendimesozumvarcom.wordpress.com/

Bu sayfadaki tüm karakterler ve olayların gerçek kişi ve kurumlarla ilgisi vardır.

Türkçe Öğrenmek istiyorumm

Dünyayı güzellik kurtaracak bir insanı sevmekle başlayacak herşey...

Yaşama Dair Herşey

My WordPress Blog

Oku!

Yaratan Rabbinin Adıyla...

Dearpink

yaşama dair..

mythought

Wichtig ist zu verstehen, was man liest...

Şifa Otağı

Ruhsal ve Fiziksel Hastalıkların Teşhis ve Tedavisi-Şifa Enerjisi-Hacamat-Sülük-Refleksoloji-Lenf Drenaj-Nefes Terapisi-Akupunktur-Manuel Terapi-Bilinçaltı Terapisi-Aroma Terapi-Fitoterapi-Yaşam Koçluğu

geceninkuyusu

genelde içimden atmak için yazarım, hatırlamak için değil

haricibellek

Unutmayalım diye yazıyoruz.

Benim sesim

Müziğim dillerde

siyah lale

açık söz ve cesaret herzaman işe yarar ;)

comMEDIA

iletişim ve medyaya dair herşey

%d blogcu bunu beğendi: