DOCTOR FOSTER

dr-foster-3-1

 

DOCTOR FOSTER

“Mükemmel aşk hikayesi; o kişiyle tanışmak, ona vurulmak ve o andan itibaren başka kimseye ihtiyaç duymamaktır diyorlar. Ama dünya değişiyor. İnsanlar da öyle. İşin, evin, her şey değişiyor. Sendense tek bir kişiye bağlanman bekleniyor.”  Zaafları olan eş Simon

“Bazen sorun, yaşadığın yerdedir.” Jack

“Oğullar babaya çeker.” Jack

Doktor Gemma(yazılır cemma okunur) Foster’ın hayatının, kocasının atkısında bulduğu uzun ve sarı bir saç teli yüzünden tepetaklak oluşuna tanıklık ederiz 2015 yapımı BBC Dramasında, beş bölüm boyunca. Murphy Kanunlarındaki “Çevreniz ve parasal durumunuz, alışkanlık haline gelen düşüncelerinizin mükemmel bir yansımasıdır.” maddesi gereğince biricik oğulları, komşuları, iş arkadaşları, bir hayatı paylaştıkları ortak evleri ve mesleki saygınlığı Gemma’nın hayatının yüzeyini kaplayan bir tabakadır ve tek bir saç telinin beraberinde yüzeyin altına doğru berbat bir yolculuk yapan kadının tutunabildiğimiz yerlerine tutunup, arada umutsuzca soluk almak için çabalayışını ise yüreğimiz parçalanarak izledikten sonra en nihayet indiği en dip noktadan vahşi bir kurt gibi yüzeye çıkışını izleriz. Tüm bunların yanında doktorumuzun mazlumu oynadığı zamanlar dışında, hiç de öyle saf bir karakter olmadığını anlarız zamanla. Çetin ceviz Gemma durumu kendi lehine çevirmesini çok iyi bilen ve bunu becerebilen, kontrolünü kaybettiği anlardan sonra da süratle toparlanabilen ve hiç pes etmediği gibi, kuyruğu titrettiği anların bile ona artısı olacağını hesaplayarak yaşayan bir kadına evrilir zaman içinde gözlerimizin önünde ve iki seçenek vardır izleyicinin düşüncesinde; Gemma ya hep öyledir de bastırmaktadır sosyal hayatında ya da öyle olmayı öğreniyor zamanla yaşadığı travmanın acısının derecesi ve zekasıyla doğru orantılı olarak. İlk bölümlerde yaptığı iyiliklerin ona döneceğini tahmin etmekle birlikte, saflıkla geliyor başkalarının sorunlarının üstesinden ve evet severim ben devrik cümleler ve bolca da kullanırım canım her istediğinde karşı tarafın beğenilerini hiç düşünmeden. Ve bunu bile bile, yerli yersiz, uluorta anlatmaksa beni kibirli yapar kolaylıkla. Ben bundan da büyük zevk alırım siz bakmayın bana. Biz gene dönelim Gemma’ya.

“Kahretsin
Yine de sakin kalacağım
Artık şafak söküyor
Kaderin eli aheste çekip duvağını
Seni soymak için uzanıyor.
Ne cennette nefrete dönmüş aşk misali bir hınç var
Ne de cehennemde aldatılmış bir kadının öfkesi.”

Kendi ağzından duyduğumuz bu dizelere paralel hareket ediyor bundan sonra Gemma. Hıncını, çektiği acıyı, ikilemlerini, tereddütlerini içine atıyor. Kocasına ilişkisinden haberdar olduğunu açık etmiyor. Unutulmaz akşam yemeğine ve o korkunç yüzleşmeye kadar sadece bir kez kontrolünü kaybediyor. Onda da soğuk su bünyesine iyi geliyor ve kaybetmeyi göze alamadığı saygınlığının, işinin, parasının ve evinin peşine düşüyor bir çırpıda. Ona itibar ve prestij sağlayan işini bunca önemsediğiniyse dizinin son bölümünde idrak edebiliyoruz yazık ki. Burada da yine bir ikilem söz konusu. Gemma ya bu hissini hiç belli etmedi ya da yaşadığı travmanın etkisiyle yuvası yıkılmakta olan bir kadın olarak çok daha fazla sarıldı işine gücüne tutunacak tek dal olarak. Aşağı yukarı dört bölüm boyunca ve birkaç an dışında Gemma’nın dışarıdan nasıl göründüğüne dair ipuçları çok az olsa da, yan karakterler son bölümde döküldüler teker teker. Yanında insanların kendini yetersiz hissettiği kibirli ve herkese yukarıdan bakan kadına duyulan gıpta açığa çıktı nihayet.

Çok acı ama doğru genellemeler var dizide hayata dair. Örneğin bundan beş yıl önce ameliyat edilemez bir tür beyin tümörü olan ve bir sürü boşanma davasına girmiş olan Anwar, evlilik sonrası yaşananları özetliyor bir çırpıda. Onun gözlemlerine göre kadın her zaman evi, eşyayı ve çocukları alıyor. Ama bu hayatta kazandığı anlamına gelmiyor. Çünkü birkaç yıl sonra adam yeni birini buluyor. Yeniden para kazanıyor ve hiç sorumluluk almıyor. Öte yandan kadın mecburen hayatla boğuşup duruyor. Çocuklar, iş derken başka şeye zaman kalmıyor. Peki bunca mücadelenin nedeni nedir diye soruyor insan kendi kendine. Görmüş geçirmiş ve yaş olarak daha kıdemli olan Jack Gemma’ya bazen sorun yaşadığın evdedir, oğlunu al ve buraya gel dediğinde şiddetle karşı çıkıyor Gemma. Neden Simon galip gelsin diyor. Neden evlerini ona ve sevgilisine bıraksın? Mutluluğu, mutluluğunu düşünmez ya da düşünemez olmuş o da çoğumuz gibi, benim gibi, etrafımdaki bir sürü insan gibi. Gemma her şeyi alıyor geriye teker teker ama oğluyla bankta oturup, etraflarındaki çocuklu çiftleri gözlemlerken çok mutlu görünmüyor. Savaşmış, aklıyla ve bileğinin hakkıyla kazanmış mutsuz bir kadın kalmış geriye, durgun ve de yorgun.

Gemma’nın evliliğindeki denge, dengesizlikler üzerine kurulu bir yerde. Kadın işinde ne kadar başarılıysa, kocası bir o kadar yeteneksiz ve tecrübesiz. Gemma gayet iyi kazanırken, Simon’un üzerindeki kıyafetlerden, cep telefonuna kadar hepsini Gemma almış ve de almakta halen daha. Gemma ne kadar olaylara hakim, kontrol sahibi ve cesursa, Simon o derece şaşkın, kontrolsüz ve korkak. Gemma olaylarla yüzleşip, sıkıştığı zamanlarda bile insanların gözlerinin içine bakabiliyorken, Simon kendini kurtarmak için her yalanın ve her yanlışın arkasına sığınıyor usulca. Gemma savaşçı, Simon kaçak ve telaşlı bir korkak. Gemma dürüst davranıyor ve asla yalan söylemiyor, başrolünde oynadığı ve planını bizzat kendisinin yaptığı oyunları var sadece. Simon’sa oyun oynamayı becerebilecek akla ve zekaya sahip değil yazık ki. Ama babasının genlerini taşıyor. Oğullar babaya çeker diyen Jack’i haklı çıkartıyor tıpkı babası gibi davranarak. O da bir zamanlar annesini aldatmış ve bir başka kadın uğruna terk etmiş çünkü. Yaşgünü partisinde yaptığı konuşmada onsuz bir hiç olurdum, başarılı bir doktor, üstelik fena da kazanmıyor derken aslında tüm hislerini özetleyiveriyor en kestirme yoldan tam da herkesin önünde. İnsanın dürüstçe saçmalama hakkını kendinde gören bir kocaya sahip olması çok acı ne yazık ki. Üstüne üstlük tüm yaptıklarını inkar eden bir kocaya. Sevgilisi ve aynı zamanda yirmi üç yaşında olan Kate bile bu hiç büyümemiş adamdan daha mantıklı ve olgun hareket edip konuşabiliyor. Gemma’yla kendince başa çıkabiliyor bu sayede. Bir tek o alttan almıyor karşısındaki cüretkar aklı.

images-161

images-206

Dizi filmde de nihayetinde son sözü hep kadınlar söylüyor. Ama dünyanın medeni bir ülkesinin medeni insan ilişkileri olan medeni bir şehrinde de işler benzer şekilde yürüyormuş görüyoruz esefle. Malzeme insan olunca duyguların önüne geçilemiyor. Erkekler fırsat buldukça aldatmaktan zevk alıyorlar, kadınlar hep yuvayı ayakta tutmaya çalışmak için daha çok çabalayan taraf oluyor ve affediyorlar kolaylıkla, hiç bilmediğin ya da gayet iyi bildiğin komşunun kocasının seninle ilgili müthiş fantezileri olabiliyor öte yandan. Evlilikleri yürütmek çok kolay değil, bir kadının mesleki başarısı çevresindekilerle arasına aşılması güç duvarlar örebiliyor. Neticedeyse aldatılan ve yalnız kalan kadına toplum her halükarda kucak açıyor ama iş kucak açmakla da bitmiyor. Sonrası var daha ve o sonrası bir başka zaman dilimini kapsıyor.

images-179

Gemma şantaj yapmayı iyi biliyor tatlı tatlı. Bu rolde Suranne Jones’sa gerçekten çok başarılı. Düşük bütçeyle, sıradan bir konuyu enteresan bir bakış açısıyla yorumlayarak izleyiciye sunan ve ikinci sezon onayını alan yaratıcısı ve aynı zamanda yazarından, en azından kendi adıma söyleyeyim beklentim çok çok yüksek. Biz kadınlar ne yapacağımızı biliriz de, akıllı kadınlarla yaşayan erkeklere özellikle tavsiye edilir Doctor Foster ve karmaşık özel hayatı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

ERSOY SELKİ

insan insana,can cana. . YAŞAM ,ÇOCUK, FOTOĞRAF,DÜŞÜNCE,EĞİTİM , ŞİİR, 🎶

Maiperest

Ölürüm fakat bu bir devrim olur.

yedisihirlikitap

"sevenmagicbook"

Bilal's blogger

asıl tarz senin olandır,senin olanı moda ile yenile

Şehirler

Şehirler

ARTniyetler

İyi Bir Adam Olmak Projesi

Mavi'nin Güncesi

Bazen bir jack daniels'tir mutluluğum

Gamze ama daha 20

yaşanmış hikayelerle sizlerleyim

BeBloggerofficial

''Either write something worth reading or do something worth writing.'' Benjamin Franklin

SÜLEYMAN DEVECI

Blogseite vom Süleyman Deveci

Moda-Creative thinking

Creative thinking

(e.e.g)'s words

kişisel blog, makale, hukuki bilgiler, gündem, siyaset

iremcikblog

Güncel, edebiyat, hayat, şiir, insan ve dünyaya dair ne varsa

osk4y.wordpress.com/

Kendi Dünyana Hoşgeldin

Abismo

welcome to my secret life , i will explain everything.

TERCİHİNİ YAP YARINSIZ KALMA

Gelecek Senin Tercih Senin

itwasinspiredbyaworld

itwasinspiredbyaworld

Süpürgelik Modelleri - 0545 227 34 34

Süpürgelik, Süpürgelik Ustası, Süpürgelikci, Süpürgelik Ustaları, 6cm Süpürgelik, 8cm Süpürgelik, 10cm Süpürgelik, 12 Süpürgelik, Beyaz Süpürgelik, Renkli Süpürgelik, Süpürgelik Kartelası, Süpürgelik Renkleri, Süpürgelik çeşitleri, Süpürgelik Firması, Parke Süpürgeligi, Süpürgelik Degişimi, Süpürgelik Montajı, İstanbul Süpürgelik, İstanbul Süpürgelik Ustası, İstanbul Süpürgelikci, İstanbul Süpürgelik Ustaları, İstanbul 6cm Süpürgelik,İstanbul 8cm Süpürgelik,İstanbul 10cm Süpürgelik,İstanbul 12 Süpürgelik, İstanbul Beyaz Süpürgelik, İstanbul Renkli Süpürgelik,İstanbul Süpürgelik Kartelası,İstanbul Süpürgelik Renkleri, İstanbul Süpürgelik çeşitleri, İstanbul Süpürgelik Firması,İstanbul Parke Süpürgeligi,İstanbul Süpürgelik Degişimi, İstanbul Süpürgelik Montajı, Süpürgelik , Süpürgelik firması, Süpürgelik modelleri, Süpürgelik çeşitleri, 6cm süpürgelik, 8cm süpürgelik, 10cm süpürgelik, 12cm süpürgelik, İstanbul süpürgelik, Süpürgelik istanbul, Beyaz renk süpürgelik, Süpürgelik fiyatları,

Düşünen Tarih

Tek düşmanımız cehalettir.

Ali Şakalak Kişisel Web Sitesi

Eğitim Bilişim Paylaşım Sitesi

Uyumayan Birileri

İnanca Saygı. Düşünceye Özgürlük

KAFES

Kendi kafeslerinin kilitlerini kıran özgür kelimeler

gagoriktosba

www.gagori.com

Köseoğlu Sigorta

Sigortacılıkta Güven Bizim İşimiz

apostrof

where is human?

Et poetica

Şiir, Çeviri Şiir, Dünya Şiiri, Şairler, Felsefe, Filozoflar, Yazarlar, Bibliyografya, Antoloji, Tarih, Arkeoloji

Tevhid İnancı ANTALYA

Nadir Erhan ÇOLAK

guneyset.wordpress.com/

Kendi Mobilya Setini Kur

Y A K A M O Z

kendi halindeliği, gürültüsüz olmayı, durup dinlenmeyi seviyorum.

Aklıma Geldi!

Aklıma Geldi!

oralarnereler

İki Gezgin Aşığın da Dediği gibi; Gezin, Gezin, Dönün

Burhan Abi:)

ve kitaptaki insanları sokaktakilerden daha çok sevdim!

%d blogcu bunu beğendi: